Folkets Parlament  

Gå tillbaka   Folkets Parlament > Partipolitiska diskussioner > Politiska partier

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-10-27, 14:24   #1
folketsparlament
Jakob
Administratör
 
Reg.datum: feb 2009
Ort: Köping
Inlägg: 173
Blogginlägg: 1
statligt stöd till de politiska partierna 2010-11

Partibidragsnämndens beslut om stöd till politiska partier

Ansökningar om stöd enligt lagen (1972:625) om statligt stöd till politiska partier för tiden den 15 oktober 2010 - den 14 oktober 2011 har kommit in från samtliga riksdagspartier. Partibidragsnämnden beslutade 26/10 2010 beslutat om följande stöd för bidragsåret 2010/11:

Socialdemokraterna 50 853 900 kr
Moderata samlingspartiet 40 549 350 kr
Miljöpartiet de Gröna 13 076 700 kr
Folkpartiet liberalerna 15 194 700 kr
Centerpartiet 15 511 650 kr
Sverigedemokraterna 8 622 300 kr
Kristdemokraterna 13 779 750 kr
Vänsterpartiet 13 597 500 kr

Totalt 171 185 850 kr


Partibidragsnämnden består av f.d. justitierådet Torkel Gregow, ordförande, f.d. regeringsrådet Hans Ragnemalm och hovrättspresidenten Gunnel Wennberg.

Partibidragsnämndens beslut kan inte överklagas.

Åsikter?
folketsparlament är inte uppkopplad   Svara med citat
Gammal 2015-07-28, 16:59   #2
folketsparlament
Jakob
Administratör
 
Reg.datum: feb 2009
Ort: Köping
Inlägg: 173
Blogginlägg: 1
Ansökningar om stöd enligt lagen (1972:625) om statligt stöd till politiska partier för tiden den 15 oktober 2014 – den 14 oktober 2015 har kommit in från samtliga riksdagspartier och Feministiskt initiativ.


Partibidragsnämnden har den 28 oktober 2014 beslutat om följande stöd för stödåret 2014/2015.

Parti Summa

Socialdemokraterna 44 980 350 kr
Moderaterna 42 174 300 kr
Sverigedemokraterna 15 326 400 kr
Miljöpartiet 14 544 450 kr
Centerpartiet 14 003 700 kr
Vänsterpartiet 12 646 200 kr
Folkpartiet 13 930 800 kr
Kristdemokraterna 12 524 700 kr
Feministiskt initiativ 333 300 kr
Totalt 170 464 200 kr



Partibidragsnämnden består av f.d. hovrättspresidenten Gunnel Wennberg, justitierådet Gudmund Toijer och kammarrättspresidenten Mari Andersson.

Partibidragsnämndens beslut kan inte överklagas.

Frågor om Partibidragsnämndens beslut besvaras av nämndens sekreterare rådmannen Feryal Mentes, telefon: 0701-80 55 79,
e-postadress: feryal.mentes@dom.se
folketsparlament är inte uppkopplad   Svara med citat
Svara

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
RIKSDAGSBESLUT: Tydligare stöd till personer somvårdar närstående Riksdagsroboten Beslut i Sveriges riksdag 0 2009-05-13 17:49
Medlemsras hos partierna folketsparlament Politiska partier 0 2009-02-24 23:20
RIKSDAGSBESLUT: Regeringen ska undersöka kommunernas stöd till partierna Riksdagsroboten Beslut i Sveriges riksdag 0 2009-02-11 18:50
RIKSDAGSBESLUT: Kommunerna ska rapportera när de låter bli att ge stöd till personer med funktionshinder Riksdagsroboten Beslut i Sveriges riksdag 0 2008-02-21 08:45
Vad finns utanför den politiska arenan i Sverige? gailwatt Makt utanför den politiska arenan 3 2007-10-06 02:45


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 15:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson